ما پروژه شما را زیباتر می کنیم ، ساخت استخر و ویلا و محوطه سازی و روکش استخر
 
آخرین مطالب
 
پیوندهای روزانه
20 نکته کاربردی در طراحی و اجرای موتورخانه

مقدمه

اجرای موتورخانه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع یکی از مهمترین بخش ها در تاسیسات مکانیکی ساختمان های مسکونی ، تجاری و، صنعتی و درمانی به شمار می رود. اهمیت اجرای صحیح و اصولی موتورخانه به قدری است که کتاب ها و مقالات زیادی در نحوه اجرا این مهم تالیف گردیده است . در این پست تعدادی از نکات ضروری که دانستن آنها قبل و هنگام اجرای موتورخانه حرارت مرکزی و تهویه مطبوع لازم و مفید می باشد برای شما مهندسان و تکنسین های گرامی جمع آوری گردیده است.

1) مساحت مناسب برای موتورخانه یک بیستم یا همان پنج درصد مساحت بنای مفید مبنای طراحی است، البته این میزان در متراژهای بالای ده هزار متر بنا، برای محیط های صنعتی پُر تجهیزات توصیه می شود و برای ادارات 3تا 4 درصد بنای مفید توصیه می گردد

2) بهترین محل برای موتور خانه برای اماکن مسکونی در زیرزمین جایی که هواکش و تنفس سامانه دیگ ها از راه پله عمومی نباشد است که اگر خام سوزی وجود داشت دود حاصل از خام سوزی ایجاد خطر گاز گرفتگی در کوتاه مدت و سر درد و تهوع و سرگیجه در دراز مدت ننماید.

برای برج ها در زیرزمین به گونه ای که به دور از گازهای اتان حاصل از مخزن سپتینگ باشد و رمپ و دسترسی و امنیت مناسب داشته باشد .چون گاز اتان حاصل از تخمیر فضولات انسانی در سپتینگ بسادگی مشتعل و در صورت متراکم شدن منفجرمیگردد. 
در اماکن صنعتی و سایت های بزرگ مانند دانشگاه ها و ساختمان باید با توجه به مسیر باد طی آمار هواشناسی و در پایین ترینرقوم ارتفاعی قرار گیرد! چرا؟ چون آب را نمی توان بیش از سه متر ستون آب مورد مکش قرارداد، اگر بیشتر باشد آب بخار شده و در پمپ ها مشکل کاویتاسیون ایجاد می نماید )خلاء درونی مسیر مکش پمپ( و در جایی باید باشد که بر اثر بارش دچار آب گرفتگی نگردد.
اگر محدودیت چیدمان دارید ساختمان موتورخانه را در کنار مرتفع ترین ساختمان موتورخانه را قرار دهید که هم منابع انبساط و هم دو دکش ها را با نظر مهندسان معمار و سازه از روی نمای ساختمان تا بام هدایت نماید.


3)


هنگام سفارش دستگاه های بزرگ مانند چیلر و دیگ بخار و آب داغ و گاهاً مبدل ها به ابعاد دستگاه و ترافیکی بودن بار توجه کنید .) بار ترافیکی باری است که از نظر وزن- ارتفاع یا پهنا خارج از عرف است و با هماهنگی اداره راه و پلیس را ه مسیر تعین و اسکورت گردد و ماشین های مربوطه با سرعت کم و با محدودیت زمان تردد مواجه است( و سعی کنید که حمل و تحویل بار را تا پروژه به عهده کارخانه سازنده باشد . زیرا تونل های قدیمی و جاده های کوهستانی پل های عابر پیاده ارتفاع کمی را رد میکنند و حتی گاهی به خاطر همین مساله باید با کار فرما و مشاور هماهنگ کنید که از کارخانه نزدیک تر تهیه کنیدو یا دستگاه را در چند بخش وارد پروژه کرده و توسط کارخانه مونتاژ نهایی گردد که این کار اصولی نیست چون امکانات آزمایش سیار بسیار محدود است.


4)


برای چیدمان موتورخانه پمپ ها در یک ردیف کنار هم قرار دهید بهگونه ای که پمپ های برج های خنک کن مقابل چیلر، پمپ های آب داغ مقابل دیگ و پمپ های خطی نزدیک منابع دو جداره ویا همان منابع کویلی و بوستر پمپ ها نزدیک مخازن آب قرار گیرند.


5)


یک موتور خانه حرفه ای دارای بخش های زیر می باشد:
اتاق کنترل که می تواند دارای میز کار و دسک سوئیچ باشد و آینههای مورب در پشت دسک پنل که اپراتور از بیرون از پشت پنجره وضعیت چراغ دستگاه ها و کلیدها را ببیند .حتماً بایدهوای سالم داشته باشد و امکان خروج و ورود سریعاز بیرون را داشته باشد.
اتاق برق باید در مناطق گرمسیر خنک کننده داشته باشد که دمای قطعات از 35 درجه سانتیگراد بالاتر نرود، دمای پیشنهادی بین 17 تا 20 درجه سانتیگراد می باشد.
تلمبه خانه که غالباً بیرون و نزدیک چاه است ولی جزء توابع موتورخانه محسوب می شود.
چاله کندانس برای دیگ های بخار
مجراهای جمع آوری آب های دستگاه ها و پمپ ها.
پلت فرم برای دی اریتور و دی آلکالایزر ها )پکیج های شیمیایی( دیگ های بخار.
پلت فرم دسترسی به شیر های پمپ های بزرگ و ادوات کنترل مربوطه
سرویس بهداشتی
پایپ رک یاساپورت لوله ها و کلکتور ها.

نکته مهم: به هیچ عنوان از آویز های گلابی که توسط یک یا دو میلگرد از سقف اویزان می شود برای لوله ها و کلکتور ها در موتورخانه استفاده نکنید .چون مهمترین وظیفه ساپورت تثبیت جهت و محدود نمودن تکان لوله است و اگر زلزله بیاد و شما از بست اویز در موتورخانه استفاده کرده باشید دچار درد سر بزرگی خواهید شد . اکثر اتصالات دنده ای شما خواهد شکست و چیدمان لوله ها به هم خواهد خورد.

بخش تعمیرات خرده کاری با میز کار فلزی با حد اقل 80 در 120 سانتی متر
اعلام و اطفای حریق و آژیر مناسب برای اطلاع رسانی اضطراری یا ری ست کردن دیگ بخار.
پی مناسب برای هر دستگاه با توجه به پیشنهاد کارخانه سازنده دستگاه میزان لرزش و فشار طراحی گردد.


6)


ارتفاع موتور خانه مسکونی و مجتمه های کم واحد از بلند ترین تجهیزات بایدحد اقل یک متر و برای موتورخانه های بزرگ بین دو تا چهار متر بلند تر باشد برای آن که گرمای حاصل از دیگ های بخار بالای سطح تنفس قرار گیرد . اجرای لوله ها و دیاریتور ها ساده تر باشد و برای تنفس دستگاه ها نیاز به حجم اکسیژن زیاد تری است . نباید دمنده مشعل های بزرگ ایجاد فشار منفی زیادی نماید که گوش کاربر را اذیت کند و پنجره ها را تحت مکش زیاد قرار دهد چون ممکن است به مرور زمان یاحادثه ای کوچک شیشه پنجره ها بشکند و این مکش سبب ایجاد ترکش در محیط نکند.


7)


معمولاً بهترین تناسب برای موتورخانه های بزرگ در محوطه که شکیل هم باشد اگر عرض یک سوم طول موتورخانه باشد شما موتورخانه زیبایی خواهید داشت.


8)


معمولاً در موتورخانه ها اگزاست یا خروج هوای کثیف در بالا ترین ارتفاع تعبیه میگردد ولی اگر بتوانید یک خروج هوای سنگین هم در ارتفاع کم تعبیه کنید در موتورخانه های بزرگ نزدیک میز تعمیرات که جوشکاری در آن جا انجام می شود تهویه بهتری خواهید داشت.
9)


گاهی به علت درست کار نکردن دمنده مشعل دیگ یک احتراق شبیه انفجاری ایجاد می نماید و این ضربه محکمی به شیشه ها می زند بهتر است شیشه ها از نوع مش دار باشد و سطح هواکش آمادگی این انفجار کوچک را داشته باشد.


10)


دودکش موتورخانه باید از مرتفع ترین ساختمان در مسیر دود حد اقل دو تا 6 متر بالا تر باشد که دود آن به سلامتی اهالی و یا کارمندان ساختمان مشکل ایجاد ننماید و روی نمای ساختمان تغیری ناخواسته ایجاد ننماید. در طول مسیر دود کش نباید زانوی 90 درجه استفاده نمود و یامسیر سیفونی گردد و یا U شکل گردد و نمی توان از زاویه حاده استفاده نمود. یک شیب نیم تا یک درصد در مسیر افقی دودکش در نظر بگیرید و سعی کنید که دود کش در افق مسیر طولانی نداشته باشد.
اگر دمای دودکش بیش از حد داغ گردد حتما یک جای کار اشتباه است چون اتلاف حرارتی زیاد می باشد و بازده انرژی به زیر استاندارد رسیده است.
برای لوله هایی که حرارت زیاد ناگریر است از ورق گالوانیزه استفاده نکنید چون پوشش قلع آن ذوب شده و به اصطلاح می گویند ورق سوخته ودود سمی تولید خواهد نمود.
اگر طول دود کش بیش از حد باشد و دریچه تعادل توربولاسیون نداشته باشد مشکل توربولاسیون فزاینده ای ایجاد میکند و به اصطلاح لوله به خاطر بالا بودن سرعت جریان هوا و گاز در دود کش زوزه خواهد کشید.
اگر طول دودکش کمتر از 6 متر باشد باز دود کش درست عمل نخواهد کرد و چنان چه فن مشعل ضعیف باشد دستگاه خاموش خواهد شد.
در پایین دود کش یک سه راه دمپ